Zmiana - to jedyna rzecz pewna.

WszechObecna i WszechMocna w naszym życiu.
Wciąż się Wydarza. Jak Oddech, Dźwięk, Wibracja.
Bądź Otwarty na Więcej. Na Dobrą Zmianę.

Hirudoterapia

W czym może pomóc hirudoterapia?

Jest pomocna przy obrzękach, żylakach, chorobach kobiecych, przy wysokim cholesterolu i nadciśnieniu, nerwicach, zatruciach organizmu, chorobach kręgosłupa, bólach głowy, cukrzycy, stymulacji odporności organizmu.

Działanie pijawki lekarskiej na organizm człowieka

Przeciwwskazania do hirudoterapii

Przed zabiegiem hirudoterapii nie stosujemy na skórę kosmetyków, perfum, nie pijemy alkoholu.

Hirudoterapia: terapia pijawkami zawarta jest w Międzynarodowej Klasyfikacji Procedur Medycznych "ICD-9" POD NR 99.991

Wskazania do hirudoterapii

   

Pijawki działają na organizm człowieka na poziomie DNA. Tą metodą z powodzeniem można leczyć między innymi:

Szczegółowy wykaz chorób, w których pomaga hirudoterapia (podano za dr n.med. Maciejem Paruzelem).

Hirudoterapia znajduje zastosowanie w leczeniu lub wspomaganiu leczenia grup chorób takich jak:

CHOROBY UKŁADU SERCOWO – NACZYNIOWEGO: m.in.

CHOROBY UKŁADU RUCHU: m.in.

CHOROBY NEUROLOGICZNE: m.in.

CHOROBY NARZĄDóW ODDECHOWYCH: m.in.

CHOROBY PRZEWODU POKARMOWEGO: m.in.

CHOROBY UROLOGICZNE: m.in.

CHOROBY LARYNGOLOGICZNE: m.in.

CHOROBY OCZU: m.in.

CHOROBY STOMATOLOGICZNE: m.in.

CHOROBY UKŁADU ENDOKRYNNEGO: m.in.

CHOROBY GINEKOLOGICZNE: m.in.

CHOROBY DERMATOLOGICZNE: m.in.

        

Związki produkowane przez pijawki.

 

 

Hirudoterapia, terapia pijawkami zawarta jest w Międzynarodowej Klasyfikacji Procedur Medycznych "ICD-9" POD NR 99.991

„Chciałbym, żeby lekarze przekonali się do pijawek i zrozumieli, że bywają bardziej skuteczne od stosowanych powszechnie lekarstw. Ich ślina zawiera ponad sto aktywnych substancji, przede wszystkim hirudynę, która zapobiega krzepnięciu krwi. Nie ma lepszego leku przeciwzakrzepowego.” Dr Maciej Paruzel

Dr Maciej Paruzel – chirurg na oddziale replantacji Szpitala Św. Jadwigi w Trzebnicy. Jako pierwszy w Polsce zastosował pijawkę przy replantacji palca u kilkuletniego chłopca. Prowadzi badania medyczne nad hirudoterapią, czyli leczeniem pijawkami.

 

 

Wywiad

Leczenie musi być poprzedzone wywiadem, w trakcie którego sprawdzane są przeciwwskazania do zabiegu, oczekiwania pacjenta. Leczenie może być poprzedzone konsultacją, decyzją swojego lekarza prowadzącego. Prosimy zabrać ze sobą aktualne wyniki morfologii krwi i INR (wskaźnik krzepliwości krwi).

Zabieg trwa od 40 minut do 2 godzin. Ilość zabiegów oraz ilość przystawianych pijawek (jednorazowo) uzależniona jest od efektów, jakie chcemy uzyskać - profilaktyka zdrowia czy ulga w dolegliwościach zdrowotnych. Minimalnie proponowane są 3 zabiegi. Ilość przystawianych pijawek: od 1 do 13. Ukąszenie pijawki jest prawie bezbolesne, ponieważ wydziela ona substancje znieczulające.

Stosowane pijawki pochodzą z certyfikowanej hodowli. Używane są jednorazowo.

Po zabiegu krew może lecieć nawet 24 godziny. Opatrunków najlepiej nie usuwać aż do następnego dnia. Jeśli leci za długo lub leci jej za dużo należy założyć opatrunek uciskowy lub robić zimne okłady. Może wystąpić: zaczerwienienie, obrzęk, opuchnięcie, pieczenie i swędzenie wokół rany. Ustępuje po paru dniach. Wszelkie zmiany w promieniu 1-3 cm od ranki są normalne. Po zabiegu pacjent może czuć się osłabiony, senny. Nie powinien wykonywać ciężkiej pracy. Mogą wystąpić bóle głowy, podwyższenie temperatury ciała. Opatrunek powinien być pozostawiony przez 24 godziny celem uniemożliwienia rozdrapywania ran, powstania infekcji. W przypadku pojawienia się zaczerwienienia, opuchlizny należy posmarować wokół ranki maścią TRIBIOTYK (bez recepty). Gdy pojawi się opuchlizna można zastosować maść Hydrocortisonum 0,5% (bez recepty). Taki stan możemy złagodzić przez zastosowanie maści zapobiegającej swędzeniu, np: Fenistil żel, maść arnikowa, żel aloesowy, opatrunki z roztworu octu jabłkowego lub puder na mentolu. Na opuchnięcia nie wolno robić okładów z octu i sody. Można zażyć wapno (Calcium C), Zyrtec lub Allertec w przypadku wystąpienia uczulenia. Do dezynfekcji ran najlepiej stosować Octenisept w sprayu. Należy bezwzględnie przestrzegać podstawowej higieny. Ran nie wolno rozdrapywać, starać się nie dotykać, bo może wdać się infekcja. Zdarzają się one w wyniku zabrudzenia ran, rozdrapywania w wyniku uporczywego swędzenia. Przyczyna zakażeń może być także skóra pacjenta, ubranie.Tak jak w przypadku każdej innej rany. dlatego ważne jest, dopóki są ranki, zakładać opatrunek. Należy także pamiętać, że uczulenie może pojawiać się po plastrach. Ślad po pijawce pozostaje przez około 3 miesiące. Potem zostaje mała blizenka. Prysznic można wziąć po upływie 24 godzin, a kąpiel w wannie po 3 dniach.